Kurs: Kurs i Shiatsu (akupressur)
Bio Medicus AkademietOrdet Shiatzu kommer fra japansk. "Shi" betyr "finger" og "atsu" betyr "trykk". Historisk sett kommer Shiatsu fra folkemassasjen Anma som har over 200 stilarter i Japan. Shiatsu (akupressur) har også røtter til ”Tu in” massasjen i Kina.
Begge systemene er basert på fingertrykk på "Tsubos" eller akupunkturpunktene på kroppen. Shiatsu er en metode for å behandle ubalanse/sykdommer i kroppen hovedsakelig med fingertrykk, men man gjør også bruk av massasje, gnidning, klapping, banking, kniping, uttøying, pressing og manipulasjon av ledd.
Basis i denne metoden er rent instinktmessig. Når en del av kroppen gjør vondt, vil vi instinktmessig berøre denne delen av kroppen. Berøring/massasje etter Shiatsuprinsippet av en vond muskel vil øke sirkulasjonen og dermed oksygen og næringstilførselen og bringe den spente muskelen i balanse igjen. Denne massasjeteknikken utføres som regel med klærne på.
Del 1
Vi går gjennom 5 element loven nøye. Du lærer om Back Shu punkter, distal punkter og lærer en komplett Shiatsu kroppsmassasje.
Del 2
Du lærer om Mu punkter og influental punkter. Vi går gjennom 9 forskjellige massasjesekvenser:
Alminnelig velvære
Utrensing
Å slippe åndedrettet
Avspenning
Fordøyelse/stoffskiftet
Forbedring av kroppsføring/holdning
Vital energi
Seksuell energi
Psykisk energi
Shiatsumassasje er fin som en selvstendig behandling, men er også fin å kombinere med andre terapiformer som aromaterapi, tradisjonell muskelmassasje, etc.
Kurset går over 2 deler av 3 dager. Avsluttende praktisk og skriftlig prøve den siste dagen.
Studiemateriell:
Kurskompendie
Kurs i Shiatsu (akupressur)
100% sikkert skjema
Tar ett minutt å fullføre
Hurtig respons
Åpen deltakerdiskusjon om kurset eller emnet
Del gjerne din erfaring eller tanker om dette kurset eller temaet med andre!