Kursguide
Utdanning
Søk

kurs > Tekst-og-skrivekurs > Skrivekurs - Minnene ser meg

Folkehøgskole: Skrivekurs - Minnene ser meg

Nansenskolen - Norsk Humanistisk Akademi

Form
Klasserom

Deltid
Nei

Nivå
Folkehøgskole

Pris
4250,-

inkl kost og losji

Bookmark and Share
Dette kurset har ikke oppført noen dato for studiestart. Bruk skjemaet under for å kontakte leverandør for nærmere informasjon.

Innom mig bär jag mina tidigare ansikten, som ett träd har sina årsringar. Det är summan av dem som är ”jag”. Spegeln ser bara mitt senaste ansikte, jag känner av alla mina tidigare. - Tomas Tranströmer: Minnena ser mig. (1993)

 

Det å erindre ligger på et høyere plan enn å minnes. I erindringen er det alltid et moment av ubevisst diktning. Først når et minne har gjennomgått denne indre prosessen, når det sin maksimale skjønnhet.”  - Hans Børli: Tankestreif. Fra en tømmerhoggers dagbok. (1991)

 

Et ordtak sier at ”når et gammelt menneske dør, brenner et bibliotek”. Hvor ofte har vi ikke sagt til oss selv at vi burde skrive ned noe av det vi har opplevd, erfart eller tenkt gjennom livet. Ikke for at vi skal utgi det som bok på stort forlag, men for å fortelle våre barn, barnebarn, oldebarn – eller andre – om det livet vi levde. Slik at det ikke blir borte med oss. Det kan være minner fra barndom og oppvekst, familie- og arbeidsliv, politikk, reiser. Kanskje vil også historikere en dag ha interesse av våre nedtegnelser? Det er bare jeg som kan skrive mitt eget liv, for det er bare jeg som har levd det. 


”Minnena ser mig,” kalte den svenske dikteren Tomas Tranströmer sine erindringer fra barndom og ungdom. Med det mente han kanskje at vi selv blir klar over hvem vi er først når vi erindrer og forteller våre liv. Vi finner en rød tråd, en sammenheng vi ikke har sett før, en forklaring på noe vi ikke trodde lot seg forklare. Og vi oppdager kan hende også at det ikke er helt ufarlig å betrå livets minnefelt.


  

Nansenskolen inviterer til et sommerkurs, der temaet er våre erindringer og nedtegnelsen av dem. Vi ønsker å belyse betydningen av våre individuelle og kollektive minner. Dessuten vil vi inspirere til og gi råd om hvordan vi kan skrive dem ned. Vi vil belyse hvordan erindringer fungerer, og vi vil hente impulser fra mennesker som selv har arbeidet med nedtegnelsen av dem.

Kurset egner seg for alle som har levd noen år og som gjerne vil skrive ned brokker av sitt liv. Programmet blir en blanding av forelesninger, samtaler, eget arbeid og ekskursjoner.




Påmelding
Skrivekurs - Minnene ser meg
Start her
100% sikkert skjema
Tar ett minutt å fullføre
Hurtig respons

Felt som er merket med * må fylles ut
Pris
4250,-
Dato og sted *

Firma

Eventuell referanse

Telefon *

Faks

Fakturaadresse *

Postnummer *

Poststed *

Ønsker bekreftelse per




Kursdeltakere


Deltaker 1

Navn *

E-post *



Kommentarer og spørsmål



Number: 1+2 *
Send Påmelding til Kursholder

Dette skjemaet er 100% sikkert.
Nansenskolen - Norsk Humanistisk Akademi vil snart kontakte deg






 

Åpen deltakerdiskusjon om kurset eller emnet

Del gjerne din erfaring eller tanker om dette kurset eller temaet med andre!


Anbefalinger fra andre brukere



Kursguiden skaffer deg flere kursdeltakere!

Synlig for flere hundre tusen relevante brukere.

På Internett siden 2000!

Formidlet kurs for mer enn 100 millioner siden oppstart.

Synlig også på FINN.no, Proff.no, Zett mfl.

Egen admin og trafikkstatistikk!




Følg oss på Facebook